• Adres: Nuh Naci Yazgan Caddesi No:21 Melikgazi / Kayseri
  • +90 352 222 69 69
  • bilgi@so-ep.com
Adres: Nuh Naci Yazgan Caddesi No:21 Melikgazi / Kayseri

Botoks

Botoks

BOTOX

Kırışıklıklardan ameliyatsız kurtulmanın en kolay yöntemlerinin başında gelen Botox Clostridum Botulinum bakterisinden elde edilen saflaştırılmış proteindir. Bu protein, aslında uzun zamandır göz ve nörolojik hastalıklarının tedavisinde kullanılmaktadır. Kırışıklıkları gidermek amacıyla ise 10 yıldır güvenli ve başarılı bir şekilde kozmetikte kullanıma girmiştir. Cilt altındaki mimik kaslarının sürekli çalışması nedeniyle cilt yüzeyinde kırışıklıklar oluşur. Kırışıklık seviyesinde en önemli belirleyiciler güneş, yaş, cinsiyet, cilt ve kas yapısı ile mimik kullanma sıklığıdır. Teknik olarak Botox solüsyonu, kırışıklık bölgesinde cilt altındaki küçük kaslara enjekte edilir. Botox'un etki mekanizması, kırışıklıklara neden olan kasların kasılmasını geçici olarak önlemesidir. Botox, içine enjekte edildiği kası bir süreliğine hareketsizleştirip dondurur. Kasılmayan kaslar da kırışıklığın açılmasına neden olur. İşlem uzun süre tekrarlandığında bu kırışıklıkların ciltte kalıcı derin izler oluşturması da engellenir. Kırışıklık tedavisinde alın, göz kenarları ve kaş araları Botox’un en mükemmel sonuçlar vererek kullanıldığı bölgelerdir. Burun üstü, üst dudak ve boyun çizgilerinde de uygulanabilir. Botox kullanımı bırakıldığı zaman asla eskisinden kötü bir durum oluşmaz. uygulamalar deneyim ve uzmanlık gerektirir. İstenen sonuçlar belirlendikten sonra planlanmış uygulama bölgesine ince uçlu enjektörle sulandırılmış olan Botox enjekte edilir. Anestezi gerekmez ancak çok hassas hastalarda işlem öncesinde lokal etkili bir krem sürülebilir. 10- 15 dakika kadar süren işlemin hemen ardından günlük hayata hemen dönülür. Sonuç uygulamadan sonraki 48 saatte başlayıp 7 günde maksimum olur..

Etki Süresi

Bu süre daha çok, ilacın kaçıncı kez verildiği ve ne kadar sulandırıldığıyla ilgilidir. İlk kez Botox uygulanıyorsa 3- 4 ay devam eden bir etki beklenir. Daha önce uygulama yapıldıysa etki yaklaşık 6 ay devam eder. Uygulama sayısı arttıkça, bu süre 12 aya kadar uzayabilir. Botox enjeksiyonunun yapılamadığı durumlar; gebelik, süt verme, cilt üzerinde enfeksiyon, myasthenia gravis gibi nörolojik hastalıklar, penicilamin kullanan romatoid artritli hastalar, cyclosporin ve chloroquine gibi sıtma ilacı kullanan hastalardır.

Botox Terlemeyi Nasıl Etkiler

Botox hiperhidrosis olarak adlandırılan aşırı terlemelerin tedavisinde de kullanılmaktadır. Bunlar sıklıkla avuç içi ve koltuk altı bölgelerdir. Bu durum hem kadın hem de erkeklerde sosyal yaşamı etkileyebilecek ölçüde rahatsızlık oluşturabilir. Botoks, terleme probleminde mükemmel bir tedavi sağlamaktadır.

Botox ter bezlerine giden sinir uyarısının engellenmesiyle terlemeyi önler. Bu problemin çözümünde aşırı terlemenin olduğu bölgeler tespit edilerek, cilde ince iğnelerle küçük dozlarda Botox enjeksiyonu yapılır. İşlem süresi uygulanan bölgeye göre 15 - 45 dakika arasında değişmektedir. Tedaviyi takiben 1 hafta içinde etki başlar ve etki genelde 9 aydan uzun bir süre devam eder.

Yan Etkileri

Uzman kişiler tarafından uygulandığında işlemin riskleri yok denecek kadar azdır.
Uygulama sonrasında geçici olarak baş ağrısı, grip benzeri şikâyetler bildirilmiştir.
Uygulama bölgesinde geçici hafif kızarıklık veya morarmalar olabilir.