• Adres: Nuh Naci Yazgan Caddesi No:21 Melikgazi / Kayseri
  • +90 352 222 69 69
  • bilgi@so-ep.com
Adres: Nuh Naci Yazgan Caddesi No:21 Melikgazi / Kayseri

Kulak Estetiği

Kulak Estetiği

KEPÇE KULAK

Kepçe kulak gerek çocuklarda gerekse erişkinlerde bazen ciddi psikolojik travmalara neden olabilir. Çocukluk döneminde özellikle ilkokul 1 sınıfta çocuklar birbirlerini acımasızca eleştirirler. Bu nedenle bu gibi problemlerin okul öncesi tedavi edilmesi uygun olur. Daha sonraki yıllarda genç kızlarda ve genç erkeklerde bu sorun tekrar pik yapar. Özellikle genç kızlar saçları ile kulaklarının üzerini örterler. Saçlarını arkadan bağlamaları neredeyse mümkün değildir. Aslında kepçe kulak hayatın her döneminde kişide travma oluşturur. Ameliyat sonrası hastalar çok mutludur. 

Estetik kepçe kulak ameliyatları, kulak arkasından yapılan kesilerle yapılır. Burada kesinlikle iz kalmaz. Kulak kepçesinin arkaya doğru kıvrımını sağlamak için kıkırdak dokunun ön yüzüne törpüleme işlemi yapılır. Bu şekilde kıkırdak dokusu kısmen zayıflatılır ve kolay şekil verilir hale getirilir. İnceltilen kıkırdak doku dikişlerle kulak çanağına arkadan tespit edilir. Özellikle renksiz dikişler kullanılmalıdır. Daha sonra bir miktar deri, kıvrım yapmaması için gerekiyorsa çıkarılır. Daha sonra deri dikilir ve ameliyata son verilir. Eğer kulak deliğinin açıldığı çanak kısmında büyüklük varsa buna konka hipertrofisi diyoruz konkayı da küçültmek gerekir. Normal boyutlarda bulunan konkalarla kulak ameliyatı sonucu daha güzel olur. Ameliyat sonrası özel pansuman yapılır. Bu pansumanla kulak adeta kalıplanarak şekillendirilir. 2 veya 3. gün pansuman açılır. Daha sonra kulak açık bırakılır. Tenisçi bandajı takılması bu esnada uygun olur. Ameliyat genel veya lokal anestezi ile yapılır. Ameliyat süresi en fazla 1 saattir. Ameliyattan sonra kulaklarda şişlik morluk olabilir. Bunlar bir haftada tamamen geçer. Dünyada en çok kullanılan kepçe kulak ameliyatı metodu bu şekildedir. Bu yöntemde nüks etme olasılığı son derece düşüktür. Usulüne uygun yapılmayan acemi ellerde problem çıkma olasılığı son derece yüksek olabilir. Kepçe kulak estetiği neredeyse en erken yaşta yapılan estetik ameliyattır. 6 yaş civarında yapılabilir. Ameliyatın üst yaş sınırı yoktur. Lokal anestezi ile yapıldığında hasta hemen, Genel anestezi ile yapılmışsa 5 saat sonra evine gönderilir. 2 gün sonra kontrol edilip pansumanlar açılır.

SORULARLA KEPÇE KULAK

Soru: Ameliyat kaç yaşında yapılır ?
Cevap: 6 yaşından itibaren yapılabilir

Soru: Ne kadar dinlenmek gerekir ?
Cevap: Ameliyattan 1 gün sonra çalışılabilir ancak 2 gün istirahat etmeyi öneririz.

Soru: Ağrılı bir ameliyat mıdır ?
Cevap: Çok ağrı olmaz, ameliyat sonrası şiddetli ağrı varsa doktora başvurmak gerekir.

Soru: Nüks oranı ne kadardır ?
Cevap: İyi yapılmış ameliyatlarda son derece düşüktür.

Soru: 2. kez ameliyat edilebilir mi ?
Cevap: Elbette 2. kez ameliyat yapılabilir.

Soru: Kepçe kulak ameliyatının kulak zarına ya da duymaya zararı var mıdır?
Cevap: Hayır kulak estetik ameliyatı kulak zarına ya da işitmeye zarar vermez.

Soru: Kulak ameliyatları neden 6 yaşında yapılır ?
Cevap: Kulak gelişiminin %90 ını 6 yaşında tamamlar. Erişkin ve 6 yaş çocuk kulağı arasında % 10-15 fark vardır. Ameliyatların bir kısmında sağlam kulak model alınır. Bu nedenle kulak gelişiminin büyük kısmının tamamlanması istenir.

Soru: Diğer kulak anomalileri ?
Cevap:
Doğuştan (konjenital) kulak anomalileri: 6.000 canlı doğumda bir oranında görülür. Erkek çocuklarda ve sağ tarafta daha sık görülür. Hastaların % 90 ında tek taraflıdır. Bu anomali mikrotia (kulak kepçesinin sadece kulak memesi ve küçük bir kısmının oluşması), anotia (kulak kepçesinin hiç olmaması) gibi ağır şekillerde ya da lop ear, cup ear gibi hafif şekillerde olabilir.

LOP EAR ( dar kulak= kulak kepçesinin üst kısmının dikey yönde dar ya da kısa olması ) çok değişik şekillerde ortaya çıkar. Bazen hafif bir darlık varken bazen de ağır şekil bozukluğu olabilir. Bunların sebebi hakkında kesin bilgiler olmamakla beraber, anne karnında iken bebekte kan dolaşımının yetersizliği ve annenin gebelikte kullandığı bazı ilaçlar neden olabilmektedir. Bu hastalara eksik olan kıkırdağı tamamlama ameliyatı yapılır. Ameliyat 6 yaşında yapılır.

MİKROTİA: Bu kulak deformitesini düzeltmek için yapılan kulak estetiği ameliyatlara çocuklar okula başlamadan 1 yıl önce başlanmalıdır. Anomali iki taraflı ise ameliyatların erken başlaması uygundur. Ameliyatlar tek ve 4 seanslı ameliyatlar olarak 2 gruptur. İlk ameliyatta kaburgadan alınan kıkırdak dokuya kulak iskeleti şekli verilerek kulak arkasındaki deri altına gömülür. İkinci ameliyatta kulak memesi geriye alınarak normal pozisyonuna getirilir. Üçüncü seansta kulak oluşturulacak deri ve daha önce gömülen kıkırdak kaldırılarak arkasına deri yaması gerçekleştirilir. Bu temel ameliyatlardan sonra bazı küçük kıvrım verici ve kulak çanağını derinleştirici ameliyatlar da yapmak gerekebilir. Bu ameliyat şekli dışında ayrıca halk arasında suni kıkırdak olarak bilinen protezlerle de ameliyat yapılabilir. Ayrıca kaburgadan alınan kıkırdak çatı ile de tek seanslı ameliyat yapılabilir. Bu yöntemler hastanın durumuna ve cerrahın tercihine göre değişir.